Telefon: +86-574-62838966
E-mail: sale2@hengboyi.com
Producent zewnętrznych lamp solarnych: rodzaje, dane techniczne i przewodnik zakupów
Dom / Wiadomości / Wiadomości branżowe / Producent zewnętrznych lamp solarnych: rodzaje, dane techniczne i przewodnik zakupów
Zewnętrzne łańcuchy świetlne na energię słoneczną to niezależne pasma oświetlenia LED, które łączą mały panel fotowoltaiczny, akumulator, czujnik światła i szereg odpornych na warunki atmosferyczne żarówek LED w jedną, bezprzewodową jednostkę. W przypadku większości projektów oświetlenia tarasów, ogrodów, hoteli i miast zapewniają teraz jasność i wielosezonową trwałość porównywalną z przewodowym oświetleniem girlandowym, bez kosztów i złożoności prowadzenia kabla elektrycznego na miejscu. Ponieważ panel ładuje się w ciągu dnia, a akumulator automatycznie zasila ciąg od zmierzchu do momentu wykorzystania zgromadzonego ładunku, oprawa nie wymaga gniazdka, kopania rowów ani elektryka, co jest głównym powodem, dla którego zespoły zakupowe, projektanci krajobrazu i operatorzy hotelowi coraz częściej wybierają łańcuchy świetlne na energię słoneczną do nowych programów oświetlenia zewnętrznego, zamiast domyślnie korzystać z zestawów girland zasilanych z sieci.
Ten przewodnik został napisany dla kupujących, którzy muszą dokonać oceny Zewnętrzne łańcuchy świetlne na energię słoneczną na poziomie technicznym i zaopatrzenia, a nie dekoracyjnym: dystrybutorzy tworzący katalog sezonowy, grupy hotelarskie określające wyposażenie w wielu obiektach, wykonawcy krajobrazu porównujący dostawców oraz zespoły importowe weryfikujące Zewnętrzne łańcuchy świetlne na energię słoneczną Manufacturer dla programu marki prywatnej lub OEM. Omówiono w nim popularne typy produktów dostępnych na rynku, sposób współpracy wewnętrznych komponentów, różnice w technologii paneli słonecznych i akumulatorów w zależności od poziomu cenowego, aktualne dane rynkowe dotyczące wzrostu kategorii, jak dopasować produkt do zastosowania, porównanie paneli słonecznych z alternatywnymi rozwiązaniami przewodowymi w poszczególnych czynnikach, jakie parametry ochrony przed wnikaniem faktycznie oznaczają dla trwałości na zewnątrz, co należy sprawdzić przy zakupie od producenta i jak zapewnić działanie zainstalowanego systemu przez kilka sezonów.
Kluczowe dania na wynos: Solarne łańcuchy świetlne eliminują dwa największe czynniki kosztowe projektów oświetlenia zewnętrznego — prowadzenie kabli i pracę elektryka — jednocześnie wymagając od kupujących oceny typu panelu, składu chemicznego baterii i stopnia ochrony IP z takim samym rygorem, jak w przypadku każdej oprawy przewodowej.
Nie wszystkie produkty sprzedawane są pod etykietą Zewnętrzne łańcuchy świetlne na energię słoneczną służą temu samemu celowi, a kupujący, którzy traktują tę kategorię jako jeden produkt, zwykle zawyżają lub zaniżają specyfikację swojej witryny. Cztery poniższe warianty obejmują większość produktów obecnie produkowanych do użytku w ogrodach, hotelach i na imprezach, a każdy z nich różni się rozstawem żarówek, grubością przewodu i mocą świetlną.
Oprócz żarówki, kupujący zazwyczaj wybierają pomiędzy lampami stałymi ciepła biel (2700K–3000K) temperatura barwowa dla atmosfery mieszkalnej i hotelowej, a zimna biel (5000K–6500K) możliwość zastosowania ścieżki o lepszej widoczności lub zabezpieczenia, lub a sznurek zmieniający kolor (RGB). z pilotem do dekoracji eventowych i sezonowych. Długość przewodu różni się również w zależności od poziomu: podstawowe sznurki konsumenckie zwykle mają długość od 10 do 15 metrów, podczas gdy produkty festonowe klasy komercyjnej są coraz częściej oferowane w odcinkach od 20 do 50 metrów, czasami z wieloma sznurkami zaprojektowanymi do łączenia od końca do końca w przypadku dużych obiektów.
| Wpisz | Styl żarówki | Typowa długość | Wspólna aplikacja |
|---|---|---|---|
| Mini/Wróżka LED | Małe odsłonięte diody LED | 10–30 m | Krata, drzewa, balustrady |
| Globus / Koralik | Okrągłe, matowe globusy | 10–15 m | Pergola, patio, taras |
| Styl włókna | Ciepłe diody LED | 10–20 m | Wesela, bary na dachach, kawiarnie |
| Festyn handlowy | Wymienne żarówki wkręcane | 20–50 m | Sieci hotelarskie, parki, wypożyczalnie imprez |
Kluczowe dania na wynos: Dopasowanie stylu żarówki i klasy przewodu do miejsca ma większe znaczenie niż sama jasność — dostępny w handlu przewód girlandowy wytrzyma dłużej niż bajeczny przewód w obiektach gościnnych o dużym natężeniu ruchu, nawet przy podobnym strumieniu świetlnym.
Łańcuch świetlny na energię słoneczną to mały system energetyczny o zamkniętym obiegu, a zrozumienie jego struktury wyjaśnia większość różnic w wydajności, jakie napotykają kupujący między produktami tanimi i komercyjnymi. W ciągu dnia panel fotowoltaiczny przekształca światło słoneczne w prąd stały, który przechodzi przez mały obwód kontrolera ładowania, który reguluje prąd dopływający do akumulatora, dzięki czemu ładuje się on bez przeciążenia lub uszkodzenia przez skoki napięcia. Bateria, zwykle umieszczona w szczelnej komorze przymocowanej do panelu lub zamontowana oddzielnie na przewodzie, przechowuje tę energię do czasu, aż fotorezystorowy czujnik światła wykryje opadające światło otoczenia o zmierzchu i automatycznie zamknie obwód zasilający pasmo LED.
Od tego momentu diody LED pobierają zgromadzony ładunek przez całą noc, a większość urządzeń komercyjnych jest wyposażona w przycisk trybu lub pilot zdalnego sterowania oferujący wzorce świecenia ciągłego, wolno zanikającego, migotliwego lub błyskowego, wraz z przełącznikiem obejścia umożliwiającym wyłączenie czujnika światła na potrzeby testowania lub sterowania ręcznego. Produkty wyższej klasy oddzielają panel, baterię i czujnik w odporną na warunki atmosferyczne obudowę, odrębną od samego przewodu, co pozwala na montaż panelu w pełnym słońcu na słupku lub wsporniku, nawet jeśli sama dioda LED jest przeciągnięta przez częściowo zacienioną pergolę lub linię ogrodzenia, co znacznie poprawia spójność ładowania w porównaniu z projektami, w których panel jest przymocowany do tej samej konstrukcji co światła.
Uproszczony schemat struktury izometrycznej zewnętrznego systemu oświetlenia słonecznego i jego podstawowych elementów.
Kluczowe dania na wynos: Oddzielny moduł panelu i akumulatora, który można zamontować niezależnie od przewodu LED, jest wyraźnym wskaźnikiem projektu klasy komercyjnej, a nie podstawowego produktu dekoracyjnego.
Panel jest pojedynczym elementem w największym stopniu odpowiedzialnym za niezawodne ładowanie zewnętrznej lampy solarnej w różnych porach roku, a w tej kategorii znajdują się obecnie trzy technologie paneli. Monokrystaliczne panele krzemowe są wycinane z pojedynczego ciągłego kryształu krzemu, który umożliwia przepływ elektronów przy mniejszych stratach na granicy wewnętrznej i zazwyczaj zapewnia najwyższą wydajność konwersji ze wszystkich trzech. Panele polikrystaliczne są odlewane z wielu stopionych ze sobą fragmentów krzemu, co jest prostszym i tańszym procesem produkcyjnym, ale pozostawia więcej granic ziaren, przez które mogą przechodzić elektrony, zmniejszając wydajność na jednostkę powierzchni panelu. Panele cienkowarstwowe lub amorficzne osadzają znacznie cieńszą warstwę półprzewodnika na elastycznym lub sztywnym podłożu, co obniża koszty materiałów i pozwala na zakrzywione lub zwarte kształty paneli, ale przy najniższej wydajności w grupie.
Ponieważ zewnętrzne ogniwa fotowoltaiczne zwykle wykorzystują małe panele – często o średnicy zaledwie kilku centymetrów – różnice w wydajności mają nieproporcjonalne znaczenie w porównaniu z panelami fotowoltaicznymi na dachu, ponieważ panel o niskiej wydajności tego rozmiaru po prostu nie jest w stanie wychwycić wystarczającej ilości energii w krótki zimowy dzień, aby w pełni naładować akumulator na całonocny cykl oświetlenia. Właśnie dlatego w komercyjnych liniach świetlnych coraz częściej wybierane są panele monokrystaliczne, nawet za niewielką opłatą, rezerwując panele cienkowarstwowe dla tańszych produktów dekoracyjnych przeznaczonych do krótszego czasu pracy w nocy. Porównania wydajności w branży umieszczają panele monokrystaliczne w 20% do 23% asortyment, panele polikrystaliczne w 15% do 17% oraz panele cienkowarstwowe lub amorficzne w gamie 10% do 13% zasięg, zgodnie z danymi porównawczymi paneli słonecznych opublikowanymi przez TheGreenWatt i American Sentry Solar. Z analizy branżowej cytowanej przez A1 Solar Store wynika również, że ogniwa monokrystaliczne będą stanowić około 98% światowej produkcji ogniw słonecznych do 2026 r., co odzwierciedla, jak daleko szerszy łańcuch dostaw energii słonecznej przesunął się już w stronę technologii o wyższej wydajności, która jest korzystna również dla zastosowań w oświetleniu małoformatowym.
Zanim przyjrzymy się poniższemu porównaniu efektywności, warto zauważyć, że te wartości procentowe opisują, ile światła słonecznego padającego na powierzchnię panelu przekształca się w użyteczną energię elektryczną, że wyższy procent oznacza, że mniejszy panel może zapewnić taki sam czas pracy w nocy, że wydajność panelu sama w sobie nie określa całkowitej mocy świetlnej, ponieważ liczba diod LED i pojemność baterii również mają znaczenie, że nabywcy zaopatrujący się w północnych szerokościach geograficznych lub w mocno zacienionych miejscach instalacji powinni przywiązywać większą wagę do wydajności niż nabywcy w regionach stale nasłonecznionych oraz że dane dotyczące wydajności są zwykle mierzone w standardowych warunkach testowych, a nie w rzeczywistych warunkach instalacji.
Wykres 1: Typowa wydajność konwersji według typu panelu słonecznego
Krzem monokrystaliczny — do 23%
Krzem polikrystaliczny — do 17%
Cienkowarstwowe / Amorficzne — do 13%
Zakresy wydajności obliczone na podstawie danych porównawczych paneli TheGreenWatt i American Sentry Solar.
Pokazana powyżej różnica między wydajnością monokrystaliczną i cienkowarstwową przekłada się bezpośrednio na rozmiar panelu i elastyczność montażu produktu świetlnego typu string. Panel monokrystaliczny można zbudować w przybliżeniu o połowie powierzchni panelu cienkowarstwowego, wychwytując jednocześnie podobną ilość dziennej energii, dlatego też kompaktowe jednostki komercyjne montowane na słupkach prawie zawsze wykorzystują ogniwa monokrystaliczne. Polikrystaliczne znajdują się na środkowym poziomie, z którego nadal korzysta wiele linii oświetlenia ogrodowego ze średniej półki cenowej, oferując rozsądną równowagę między wydajnością ładowania a kosztem jednostkowym. Kupujący zaopatrujący się w klimatach o mniejszej liczbie godzin nasłonecznienia, większym zachmurzeniu lub krótszych zimowych dniach powinni traktować typ panelu jako podstawową specyfikację, a nie późniejszą refleksję, ponieważ cienkowarstwowy panel, który działa odpowiednio w słonecznym klimacie, może mieć trudności z pełnym naładowaniem tego samego akumulatora w pochmurny jesienny tydzień. Warto również zauważyć, że wydajność panelu oddziałuje z kątem panelu i jego orientacją: nawet panel o wysokiej wydajności osiąga gorsze wyniki, jeśli jest zamontowany płasko, a nie pochylony w stronę typowego łuku słonecznego, dlatego producenci, którzy dołączają regulowany wspornik lub kąt tyczenia, skutecznie pomagają technologii paneli działać bliżej jej znamionowej wydajności w rzeczywistych instalacjach. Dla nabywców B2B porównujących wiele fabryk bezpośrednie pytanie o zastosowaną technologię paneli, zamiast polegania na ogólnym języku marketingowym, jest jednym z najszybszych sposobów oddzielenia linii produktów premium od produktów podstawowych.
Kluczowe dania na wynos: Panele monokrystaliczne zapewniają od około 35% do 75% wyższą wydajność konwersji niż panele cienkowarstwowe tego samego rozmiaru, co jest głównym powodem, dla którego komercyjne źródła światła słonecznego preferują ogniwa monokrystaliczne pomimo wyższych kosztów komponentów.
Skład baterii określa dwie rzeczy, na których kupujący najbardziej zwracają uwagę po jasności: ile sezonów urządzenie będzie działać, zanim będzie konieczna wymiana baterii, oraz to, jak stale będzie działać w pochmurne dni. W kategorii zewnętrznego oświetlenia słonecznego dominują trzy składy chemiczne akumulatorów. Niklowo-wodorek metalu (NiMH) Baterie pozostają najczęstszym wyborem w produktach klasy podstawowej i średniej, ponieważ są niedrogie i powszechnie dostępne w standardowych rozmiarach AA lub AAA, ale charakteryzują się stosunkowo wysokim współczynnikiem samorozładowania wynoszącym około 15% do 20% miesięcznie, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi baterii opublikowanymi przez firmę Hykoont. Litowo-jonowy akumulatory oferują wyższą gęstość energii i lepszą wydajność w niskich temperaturach niż NiMH, chociaż standardowe ogniwa litowo-jonowe mogą się wyłączać lub działać gorzej w ekstremalnie niskich temperaturach bez dodatkowej konstrukcji termicznej. Fosforan litowo-żelazowy (LiFePO4) akumulatory są coraz częściej pozycjonowane jako opcja premium w instalacjach komercyjnych i czterosezonowych, ponieważ łączą w sobie szeroki, stabilny zakres pracy, podawany przez wielu dostawców akumulatorów, w tym firmy Linkind i Hykoont, jako około -20°C do 60°C, z najdłuższym cyklem życia spośród trzech chemikaliów.
Żywotność cykliczną warto wyjaśnić przed poniższym wykresem, ponieważ jest to liczba, która w najbardziej bezpośredni sposób pozwala przewidzieć, ile lat wytrzyma bateria przy codziennym ładowaniu i rozładowywaniu, a nie ile godzin będzie działać na jednym ładowaniu. Każdy pełny cykl ładowania i rozładowania powoduje niewielkie zużycie strukturalne wewnątrz akumulatora, a gdy akumulator przejdzie przez znamionową liczbę cykli, jego użyteczna pojemność zwykle spada na tyle, że nocny czas pracy staje się zauważalnie krótszy, mimo że akumulator nadal działa technicznie. Producenci rzadko publikują tę liczbę w widocznym miejscu, dlatego warto zadać to pytanie bezpośrednio przy porównywaniu dostawców. Te trzy składy chemiczne różnią się zasadniczo pod tym względem, a różnica pogłębia się w ciągu kilku lat codziennego użytkowania na zewnątrz.
Wykres 2: Typowy czas cyklu ładowania i rozładowania według składu chemicznego baterii
~750
~1500
~2500
NiMH
500–1000 cykli
litowo-jonowy
1 000–2 000 cykli
LiFePO4
2 000–3 000 cykli
Zakresy cyklu życia oparte na wytycznych dotyczących baterii opublikowanych przez Hykoont i UFine Battery.
Czytając tabelę w kontekście typowego codziennego użytkowania, można stwierdzić, że akumulator NiMH zasilany raz dziennie kończy swój cykl życia w ciągu jednego do dwóch lat pracy na zewnątrz, co jest zgodne z wytycznymi terenowymi sugerującymi, że lampy ogrodowe zasilane NiMH są często wymieniane co roku w wymagającym klimacie. Bateria litowo-jonowa o zakresie cykli od 1000 do 2000 wystarcza na ogół od dwóch do czterech lat codziennego użytkowania, zanim zauważalny będzie spadek pojemności, natomiast akumulatory LiFePO4 o zakresie cykli od 2000 do 3000 mogą realistycznie wytrzymać trzy do pięciu lub więcej lat codziennych cykli ładowania, dlatego też komercyjne programy oświetlenia girlandowego charakteryzujące się wysokimi kosztami wymiany coraz częściej wybierają LiFePO4, mimo że koszt jednostkowy jest wyższy. Oprócz liczby cykli praktyczną różnicą, którą kupujący zauważają na miejscu, jest niezawodność w niskich temperaturach: ogniwa NiMH i standardowe ogniwa litowo-jonowe tracą pojemność i mogą zachowywać się nieprzewidywalnie poniżej zera, podczas gdy LiFePO4 jest częściej wymieniany jako środek utrzymujący stabilną moc wyjściową w szerszych sezonowych wahaniach temperatury. W przypadku klientów z branży hotelarskiej i komunalnej, którzy oceniają całkowity koszt programu oświetleniowego, a nie samą cenę jednostkową, niewielka premia jednostkowa za akumulatory LiFePO4 może zmniejszyć częstotliwość wymiany na tyle, aby obniżyć efektywny roczny koszt instalacji, szczególnie w przypadku trudno dostępnych miejsc montażu, takich jak wysokie pergole lub miejskie słupy oświetleniowe, gdzie wymiana akumulatorów wiąże się z rzeczywistymi kosztami robocizny.
| Chemia | Typowe życie cykliczne | Zachowanie w zimne dni | Typowy poziom produktu |
|---|---|---|---|
| NiMH | 500–1000 cykli | Poniżej zera słabiej | Wejście do średniego poziomu |
| Litowo-jonowy | 1 000–2 000 cykli | Umiarkowany, wymaga projektu termicznego | Poziom średni i wyższy |
| LiFePO4 | 2 000–3 000 cykli | Stabilny w szerokim zakresie | Komercyjny / czterosezonowy |
Kluczowe dania na wynos: Skład chemiczny baterii, a nie sam rozmiar panelu, jest zwykle czynnikiem decydującym o tym, ile lat będzie trwał program oświetlenia słonecznego, zanim konieczna będzie wymiana podzespołów.
Badania rynkowe przeprowadzane przez strony trzecie konsekwentnie wskazują ten sam kierunek: oświetlenie zasilane energią słoneczną rośnie szybciej niż szersza kategoria oświetlenia dekoracyjnego, w której się znajduje, a kupujący budujący wieloletnią strategię zaopatrzenia czerpią korzyści ze zrozumienia tego trendu, a nie z pojedynczej migawki. Według raportu dotyczącego rynku łańcuchów słonecznych opublikowanego przez Badania 360i, światowy rynek łańcuchów słonecznych szacuje się na około 3,78 miliarda dolarów w 2025 roku , ma osiągnąć mniej więcej 4,14 miliarda dolarów w 2026 roku i przewiduje się, że będzie rosła przy złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej około 12,16% , sięgając blisko 8,45 miliarda dolarów do 2032 roku . Tempo wzrostu przewyższa szerszą kategorię lamp łańcuchowych, którą w oddzielnym raporcie Głębokie spostrzeżenia rynkowe szacuje się na około 1,15 miliarda dolarów w 2024 r. i rosnącą do około 1,68 miliarda dolarów do 2030 r. przy CAGR bliższym 6,6%, co sugeruje, że warianty zasilane energią słoneczną stale zyskują udział w całkowitym zapotrzebowaniu na girlandy świetlne, a nie po prostu rosną wraz z nim.
Analiza trendów opublikowana przez Accio, oparta na zachowaniach związanych z wyszukiwaniem i raportach rynkowych, dodaje przydatnego kontekstu: oczekuje się, że szersze zapotrzebowanie na oświetlenie słoneczne przekroczy 15 miliardów dolarów do 2030 r., przy czym inteligentne funkcje i łączność IoT są wymieniane jako wschodząca dźwignia wzrostu, a zainteresowanie wyszukiwaniem łańcuchów świetlnych na energię słoneczną wyraźnie wskazuje na wyraźne sezonowe skoki związane z okresami wakacji i wydarzeń plenerowych, a nie ze stałym popytem przez cały rok. Deep Market Insights podaje również, że Ameryka Północna jest obecnie liderem popytu na szerszą kategorię lamp łańcuchowych, podczas gdy Azja i Pacyfik to najszybciej rozwijający się region, co jest zgodne z rosnącymi inwestycjami w mieszkania na świeżym powietrzu i zakupami napędzanymi festiwalami w tym regionie. Przed poniższym wykresem trendów warto zauważyć, że dane te pochodzą od różnych firm badawczych stosujących różne definicje zakresu, że w szczególności łańcuchy świetlne na energię słoneczną są zwykle traktowane jako podsegment większych łańcuchów świetlnych lub rynku oświetlenia słonecznego, że dane CAGR sumują się corocznie, a nie liniowo, że regionalne wzorce popytu różnią się znacząco w zależności od klimatu i kultury życia na świeżym powietrzu oraz że dane zawarte w raporcie należy czytać jako kierunkowe sygnały branżowe, a nie dokładne prognozy dotyczące wielkości zamówień pojedynczego dostawcy.
Wykres 3: Trend wielkości globalnego rynku lamp solarnych (w miliardach USD)
Źródło: 360iResearch, raport dotyczący wielkości i udziału w rynku lamp solarnych za lata 2025–2030.
Nachylenie w górę na powyższym wykresie odzwierciedla kilka czynników wpływających na popyt, a nie jedną przyczynę. Rosnące inwestycje w mieszkania na zewnątrz wśród konsumentów mieszkaniowych ogólnie poszerzyły adresowalną bazę oświetlenia dekoracyjnego, a w ramach tej bazy względy zrównoważonego rozwoju i uniknięte koszty energii elektrycznej kierują rosnącą część zakupów w szczególności w stronę opcji zasilanych energią słoneczną. Operatorzy hotelowi dokonujący modernizacji barów na dachach, tarasów przy basenach i jadalni na świeżym powietrzu coraz częściej faworyzują ciągi fotowoltaiczne, w których instalacja okablowania byłaby uciążliwa lub kosztowna, a nabywcy komunalni wdrażający oświetlenie parków i chodników odnoszą korzyści z tej samej zalety instalacji bez kabli na dużą skalę. dla Zewnętrzne łańcuchy świetlne na energię słoneczną Manufacturer lub dostawca oceniający, gdzie zainwestować w rozwój produktu, różnica między 12,16% CAGR odnotowanym konkretnie dla łańcuchów słonecznych a około 6,6% do 8% CAGR odnotowanym ogólnie dla łańcuchów świetlnych jest dość silnym sygnałem, że w nadchodzących latach warianty fotowoltaiczne będą w dalszym ciągu wypierać odpowiedniki przewodowe. Ponieważ różne firmy badawcze zgłaszają znacząco różne bezwzględne wielkości rynku w zależności od tego, jak definiują kategorię, w poniższej tabeli przedstawiono kilka opublikowanych szacunków obok siebie, zamiast przedstawiać jedną liczbę jako ostateczną, co daje kupującym jaśniejszy obraz zakresu, w jakim pracują analitycy.
| Źródło badawcze | Segment zakryty | Wartość roku bazowego | Prognozowana wartość / CAGR |
|---|---|---|---|
| 360iResearch | Łańcuchy świetlne na energię słoneczną (cały świat) | 3,78 miliarda dolarów (2025) | 8,45 miliarda dolarów by 2032 / 12.16% |
| Deep Market Insights | Łańcuchy świetlne, wszystkie typy | 1,15 miliarda dolarów (2024) | 1,68 miliarda dolarów do 2030 r. / 6,6% |
| Zweryfikowane raporty rynkowe | Łańcuchy świetlne, wszystkie typy | 2,1 miliarda dolarów (2022) | 3,5 miliarda dolarów do 2030 r. / 7,3% |
Kluczowe dania na wynos: Niezależne firmy badawcze podają, że wzrost liczby lamp solarnych wynosi mniej więcej dwukrotnie więcej niż CAGR szerszej kategorii lamp łańcuchowych, co wskazuje, że warianty lamp solarnych zyskują udział w kategorii, a nie tylko wpływają na ogólny wzrost rynku.
Wybór odpowiedniego produktu rozpoczyna się od dopasowania oprawy do miejsca i sposobu, w jaki będzie ona faktycznie używana, a to połączenie wygląda inaczej w przypadku ogrodu przydomowego niż w przypadku hotelowego dachu lub parku miejskiego. Poniższa tabela zestawia typowe scenariusze zastosowań obok kryteriów wyboru, które najbardziej bezpośrednio wpływają na to, czy dany produkt będzie dobrze działać w tym ustawieniu, dzięki czemu kupujący mogą pracować w obu kolumnach razem, zamiast traktować jasność lub cenę jako jedyne zmienne.
Typowe scenariusze zastosowań
| Kluczowe kryteria wyboru
|
Dostępność światła słonecznego to kryterium, które kupujący najczęściej ma niedowagę. Miejsce ze stałym, niezakłóconym nasłonecznieniem przez co najmniej cztery do sześciu godzin dziennie będzie obsługiwać większość technologii panelowych, ale częściowo zacieniony dziedziniec lub miejsce z krótkim zimowym dniem będzie korzystniejsze, jeśli zastosuje się panel monokrystaliczny i akumulator o większej pojemności, aby to zrekompensować. Długość biegu ma znaczenie, ponieważ dłuższe ciągi diod LED pobierają więcej prądu przez ten sam przewodnik, a komercyjne produkty girlandowe zaprojektowane na długości od 30 do 50 metrów zazwyczaj wykorzystują grubszy drut i, w niektórych przypadkach, wzmacniacz środkowej linii lub panel dodatkowy, aby utrzymać stałą jasność od końca do końca, o szczegół warto zapytać bezpośrednio w przypadku dużych instalacji. Możliwość wymiany żarówek jest praktycznym czynnikiem związanym z konserwacją: uszczelnione sznurki są zwykle tańsze z przodu, ale wymagają całkowitej wymiany w przypadku awarii sekcji, natomiast produkty w kształcie girland z wkręcanymi żarówkami umożliwiają pracownikom obiektu wymianę pojedynczych żarówek, co obniża długoterminowe koszty konserwacji w przypadku dużych obiektów hotelarskich lub miejskich.
Kluczowe dania na wynos: Liczba godzin nasłonecznienia w rzeczywistym miejscu instalacji, a nie główny strumień świetlny, to pojedynczy czynnik, który najprawdopodobniej określi, czy lampa solarna będzie działać niezmiennie przez cały sezon.
Kupujący często pytają, czy girlandy świetlne na energię słoneczną są po prostu podobnym substytutem oświetlenia girlandowego zasilanego z sieci, czy też oba służą do naprawdę różnych zastosowań. W praktyce odpowiedź zależy od konkretnego porównywanego czynnika, a w poniższej tabeli przedstawiono obok siebie obie opcje w odniesieniu do wymiarów, które najczęściej decydują o wyborze zamówienia.
| Czynnik | Łańcuchy świetlne zasilane energią słoneczną | Elektryczne łańcuchy świetlne podłączone do sieci |
|---|---|---|
| Źródło zasilania | Wbudowany akumulator na panelu | Zasilanie sieciowe poprzez gniazdko lub okablowanie |
| Instalacja | Brak okablowania; rozmieszczenie paneli ma znaczenie | Wymaga dostępu do gniazdka lub stałego okablowania |
| Ekspozycja kosztów bieżących | Po zainstalowaniu nie ma mierzonego poboru energii elektrycznej | Zwiększa odmierzone obciążenie przy intensywnym użytkowaniu w nocy |
| Zależność od pogody | Moc ładowania zmienia się w zależności od dziennego nasłonecznienia | Działa nieprzerwanie niezależnie od światła dziennego |
| Typowe najlepsze dopasowanie | Instalacje zdalne, sezonowe lub poza siecią | Stałe lokalizacje w pobliżu istniejącej energii o dużym obciążeniu |
Jedną z technologii wspólnych dla obu opcji jest sama żarówka LED i warto zrozumieć, dlaczego diody LED stały się rozwiązaniem domyślnym nawet w przypadku przewodowych lamp łańcuchowych, zanim zaczniemy dalej porównywać energię słoneczną i elektryczną. Komponenty LED zużywają znacznie mniej energii niż żarówki, które zastąpiły w szerszej branży oświetleniowej, co ma znaczenie w przypadku produktów solarnych, ponieważ bezpośrednio zmniejsza pojemność baterii potrzebną do podtrzymania nocnego oświetlenia, a także ma znaczenie w przypadku produktów podłączonych do sieci, ponieważ obniża mierzony koszt energii elektrycznej podczas nocnej pracy długich instalacji girlandowych. Poniższy wykres przedstawia pojedynczy, dobrze udokumentowany wzrost wydajności przed kontynuacją dyskusji porównawczej.
Wykres 4: Oszczędność energii LED w porównaniu z żarówkami żarowymi
Źródło: Dane Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych dotyczące wydajności diod LED, cytowane w analizie branży lamp łańcuchowych Verified Market Reports.
Zmniejszenie zużycia energii o około 75%, zgodnie z raportem Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i wspomnianym w analizie rynku lamp sznurkowych przeprowadzonej przez Verified Market Reports, to wystarczająco duża różnica, która zmienia kształt obu stron powyższej tabeli porównawczej. W przypadku girland świetlnych podłączonych do sieci oznacza to, że niekorzystne koszty pomiaru w porównaniu z energią słoneczną znacznie się zmniejszyły w porównaniu z erą żarówek, ponieważ nowoczesne girlandy LED pobierają znacznie mniej prądu niż starsze technologie żarówek. W przypadku łańcuchów zasilanych energią słoneczną ten sam wzrost wydajności sprawia, że małe panele o niskiej mocy i kompaktowe baterie są w ogóle opłacalne, ponieważ obciążenie równoważne żarówce wymagałoby panelu i akumulatora o wiele za dużych, aby można je było umieścić w formie palika ogrodowego lub wiszącego sznurka. W praktyce oznacza to, że decyzja między oświetleniem solarnym a oświetleniem podłączonym do sieci sprowadza się obecnie w mniejszym stopniu do efektywności energetycznej, ponieważ oba formaty obecnie zazwyczaj wykorzystują diody LED, a bardziej do logistyki instalacji, dostępności światła słonecznego na miejscu oraz tego, jak kupujący chce zarządzać długoterminowymi kosztami eksploatacji i infrastrukturą kablową. Miejsca z istniejącą zewnętrzną infrastrukturą energetyczną i bardzo intensywnym użytkowaniem w nocy, takie jak zainstalowany na stałe dziedziniec hotelowy, mogą w dalszym ciągu preferować systemy festonów podłączone do sieci ze względu na spójność, podczas gdy miejsca bez wygodnego dostępu do zasilania, instalacji sezonowych lub lokalizacji, w których układanie kabli w wykopach jest niepraktyczne lub kosztowne, coraz częściej faworyzują energię słoneczną.
Kluczowe dania na wynos: Ponieważ zarówno łańcuchy świetlne podłączone do sieci, jak i zasilane energią słoneczną, obecnie zazwyczaj wykorzystują tę samą wydajną technologię żarówek LED, praktyczny wybór między nimi zwykle sprowadza się do dostępu do instalacji i dostępności światła słonecznego, a nie samej efektywności energetycznej.
Ponieważ łańcuchy świetlne są z definicji stale wystawione na działanie środowiska zewnętrznego, stopień ochrony IP wydrukowany na panelu, obudowie akumulatora i złączach jest jednym z najbardziej niezawodnych wskaźników trwałości, jakie kupujący może sprawdzić przed złożeniem zamówienia. Ocena wykorzystuje dwie cyfry: pierwsza oznacza ochronę przed cząstkami stałymi, takimi jak kurz, w skali od 0 do 6, a druga oznacza ochronę przed wodą w skali od 0 do 9, zatem wyższa druga cyfra odzwierciedla w szczególności lepszą odporność na deszcz, zachlapania lub zanurzenie. Poniższe karty podsumowują najczęściej spotykane parametry komponentów zewnętrznych lamp sznurkowych oraz warunki, do których każdy z nich jest realistycznie dostosowany.
Ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku; nadaje się do zadaszonych tarasów i osłoniętych stanowisk montażowych, mniej nadaje się do całkowicie otwartej ekspozycji.
Całkowicie pyłoszczelny i chroniony przed strumieniami wody pod niskim ciśnieniem; wspólny punkt odniesienia dla pasm LED stosowanych w otwartych ogrodach i patio.
Pyłoszczelny i chroniony przed chwilowym zanurzeniem do jednego metra; nadaje się do opraw narażonych na działanie ulewnego deszczu lub zalania podłoża.
Pyłoszczelny i chroniony przed ciągłym zanurzeniem na głębokość ponad jednego metra; zazwyczaj przeznaczone do lokalizacji nad wodą, w pobliżu basenu lub w całkowicie nieosłoniętych obiektach komercyjnych.
Sam stopień ochrony IP nie opisuje w pełni trwałości, a kupujący oceniający producenta powinni również zapytać o materiał osłony przewodu i konstrukcję złącza. Odporna na promienie UV osłona z PVC lub sznurka gumowego jest znacznie bardziej odporna na pękanie i odbarwienia w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce niż nieobrobiony plastik, co jest częstą przyczyną awarii tańszych produktów po jednym lecie ciągłego użytkowania na zewnątrz. Połączenia łączące pomiędzy segmentami sznurka powinny zawierać gumową uszczelkę lub formowaną uszczelkę, a nie proste plastikowe zatrzaski, ponieważ złącza są zwykle tam, gdzie zaczyna się wnikanie wody do systemu girland. Obudowy paneli i akumulatorów są zwykle formowane z ABS lub poliwęglanu, które zapewniają rozsądną odporność na promieniowanie UV i uderzenia, a elementy montażowe ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej są odporne na korozję znacznie dłużej niż niepowlekane stalowe słupki lub wsporniki w instalacjach przybrzeżnych lub o dużej wilgotności.
Kluczowe dania na wynos: Stopień ochrony IP65 jest ogólnie odpowiednią wartością bazową do stosowania w osłoniętych ogrodach i na tarasach, podczas gdy w pełni odsłonięte instalacje komercyjne lub nad wodą gwarantują komponenty o stopniu ochrony IP67 lub IP68.
W przypadku dystrybutorów, zespołów zaopatrzenia w branży hotelarsko-gastronomicznej i importerów tworzących program oświetlenia pod marką własną lub masowego, wybór Zewnętrzne łańcuchy świetlne na energię słoneczną Manufacturer wiąże się z innym zestawem pytań niż zakup gotowego produktu detalicznego. Oprócz rodzaju panelu, składu chemicznego baterii i stopnia ochrony IP, które omówiono już powyżej, warto zapytać dostawcę o możliwość śledzenia komponentów, w tym o pochodzenie chipów LED i ogniw akumulatorowych, ponieważ niespójne pozyskiwanie komponentów pomiędzy seriami produkcyjnymi jest częstą przyczyną różnic w jakości, które ujawniają się dopiero po sezonowym użytkowaniu produktu. Warto również zrozumieć, czy fabryka oferuje produkcję OEM, budowanie projektu, który kupujący już posiada, czy rozwój ODM, dostosowywanie lub dostosowywanie istniejącej linii produktów do marki i specyfikacji kupującego, ponieważ te dwie ścieżki niosą ze sobą różne implikacje dotyczące czasu realizacji i nakładów projektowych. Możliwość przeprowadzania testów wewnętrznych, takich jak przyspieszone testowanie narażenia na warunki atmosferyczne lub testowanie cyklu baterii przed wysłaniem projektu do produkcji, to kolejny wyróżnik, o który warto zapytać bezpośrednio, wraz z tym, czy dostawca może obsługiwać opakowania i dokumentację pod marką własną dla własnego kanału sprzedaży detalicznej lub kontraktowej kupującego.
Ningbo Hengboyi Lamp Co., Ltd., dawniej Yuyao Hengli Auto Parts Factory, jest jednym z przykładów producenta obsługującego tę część rynku jako dostawca komercyjnego oświetlenia zewnętrznego OEM i fabryka dekoracyjnego oświetlenia zewnętrznego do zastosowań komercyjnych ODM. Założona w 2003 roku z siedzibą w mieście Yuyao w prowincji Zhejiang – obszarze znanym w chińskim sektorze produkcyjnym jako „miasto tworzyw sztucznych” – firma integruje badania i rozwój, produkcję, sprzedaż i samodzielny eksport pod jednym dachem, a zakres działalności obejmuje oprawy oświetleniowe, akcesoria oświetleniowe, produkty elektroniczne oraz powiązane komponenty formowane wtryskowo, gumę i sprzęt. Jej baza produkcyjna obejmuje sprzęt do przetwarzania, produkcji i testowania, wspierający precyzyjną produkcję produktów z tworzyw sztucznych wraz z montażem elektronicznym, czyli połączeniem możliwości, których produkt z ogniwami fotowoltaicznymi, obejmujący obudowy formowane wtryskowo, zespoły obwodów drukowanych i integrację akumulatorów, zwykle wymaga od jednego dostawcy. Firma zbudowała długoterminowe relacje z krajowymi i międzynarodowymi klientami z branży oświetleniowej w oparciu o wyznawaną filozofię działania, która stawia przede wszystkim na jakość, przede wszystkim uczciwość, zarządzanie naukowe i pragmatyczne innowacje, i pozycjonuje się jako wyznaczony dostawca dla producentów oświetlenia pozyskujących zarówno komponenty opraw, jak i gotowe produkty oświetlenia dekoracyjnego.
Kupujący, oceniając dowolnego producenta w tej kategorii, powinni poprosić o próbki do testów w rzeczywistych warunkach w zamierzonym miejscu instalacji lub w porównywalnym klimacie przed złożeniem zamówienia zbiorczego, ponieważ laboratoryjne specyfikacje dotyczące wydajności panelu, stopnia ochrony IP i żywotności akumulatora w niedoskonały sposób przekładają się na wydajność w terenie w zależności od lokalnego kąta słońca, wilgotności i wahań temperatury. Zapytanie dostawcy bezpośrednio o to, jak różni się jego linia produktów w zależności od poziomu cenowego – konkretnie, w którym segmencie zastosowano panele monokrystaliczne, a w którym polikrystaliczne oraz który skład chemiczny akumulatorów jest standardowy, a który opcjonalny – to zazwyczaj najszybszy sposób dostosowania zamówienia zbiorczego do rzeczywistych wymagań wydajnościowych projektu, zamiast polegania na ogólnych opisach marketingowych.
Kluczowe dania na wynos: Kupujący B2B uzyskują najbardziej przydatne porównanie różnych producentów, zadając konkretne pytania na poziomie komponentów – technologia paneli, skład chemiczny akumulatorów, stopień ochrony IP i możliwości testowania – zamiast porównywać dostawców wyłącznie na podstawie ogólnych opisów produktów.
Łańcuchy solarne wymagają mniej bieżącej konserwacji niż ich przewodowe odpowiedniki, ale niewielka ilość rutynowej pielęgnacji znacząco wydłuża zarówno wydajność ładowania, jak i ogólną żywotność oprawy. Poniższe kroki mają szerokie zastosowanie do obiektów mieszkalnych, hotelarskich i komunalnych, przy założeniu, że obiekty komercyjne o większym natężeniu ruchu skorzystają na bardziej rygorystycznym przestrzeganiu tego harmonogramu niż w przypadku rzadko użytkowanych ogrodów przydomowych.
Kluczowe dania na wynos: Większość problemów z działaniem lamp solarnych w terenie wynika z umieszczenia panelu, gromadzenia się kurzu lub zbliżania się końca znamionowego cyklu życia akumulatora, a wszystkim tym można zapobiec, wykonując prostą konserwację sezonową.
P1: Ile godzin bezpośredniego światła słonecznego wymagają całkowitego naładowania zewnętrznych lamp solarnych?Większość zewnętrznych lamp solarnych zaprojektowano tak, aby osiągały użyteczne ładowanie przez noc przy około czterech do ośmiu godzinach bezpośredniego, niezakłóconego światła słonecznego, chociaż dokładna liczba zależy od typu panelu, pojemności akumulatora i liczby diod LED na kablu. Panele monokrystaliczne zazwyczaj osiągają pełne naładowanie szybciej niż panele polikrystaliczne lub cienkowarstwowe tego samego rozmiaru, co ma największe znaczenie w przypadku obiektów o krótszym zimowym świetle dziennym. |
P2: Czy zewnętrzne lampy solarne mogą działać w pochmurnym lub słabo nasłonecznionym klimacie?Łańcuchy świetlne mogą nadal działać w pochmurnym klimacie, ale wydajność zależy w dużej mierze od wydajności panelu i pojemności baterii, ponieważ rozproszone światło przez zachmurzenie wytwarza znacznie mniej ładunku niż bezpośrednie słońce. Kupujący w regionach stale pochmurnych lub o krótkim świetle dziennym powinni priorytetowo traktować panele monokrystaliczne i akumulatory o większej pojemności oraz rozważyć umieszczenie paneli w najbardziej otwartym, niezakłóconym dostępnym miejscu, nawet jeśli oznacza to oddzielenie panelu od samego pasma diod LED. |
P3: Jaka jest typowa żywotność baterii w lampach solarnych, zanim konieczna będzie wymiana?Żywotność baterii zależy od składu chemicznego: akumulatory NiMH zwykle wytrzymują od jednego do dwóch lat codziennej jazdy na rowerze na świeżym powietrzu, baterie litowo-jonowe zwykle wytrzymują od dwóch do czterech lat, a akumulatory LiFePO4 realistycznie mogą wytrzymać od trzech do pięciu lat lub dłużej, na podstawie opublikowanych porównań cyklu życia dla trzech składów chemicznych. Stopniowo skracający się czas pracy w nocy jest zwykle pierwszą oznaką zbliżającego się końca okresu użytkowania akumulatora. |
P4: O co kupujący B2B powinni zapytać producenta zewnętrznych lamp solarnych przed złożeniem zamówienia zbiorczego lub OEM?Kupujący powinni zapytać, która technologia paneli słonecznych i skład chemiczny akumulatorów są standardem w konkretnej oferowanej linii produktów, jaki stopień ochrony IP ma zastosowanie do panelu, obudowy akumulatora i złączy przewodów, czy fabryka wspiera rozwój OEM lub ODM oraz pakowanie pod marką własną oraz czy dostępne są próbki do testów na miejscu przed potwierdzeniem zamówienia zbiorczego. Odpowiedzi na te pytania na poziomie komponentów są na ogół bardziej przydatne przy porównywaniu dostawców niż ogólne opisy marketingowe. |
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Zobacz więcej
Mob: +86-13901119074
Tel: +86-574-62838966
E-mail: sale2@hengboyi.com
Add: Nr 18 Rongchuang Road, wioska Mingwei, Lizhou Street, miasto Yuyao, Ningbo, prowincja Zhejiang, Chiny


中文简体